Výročie vzniku Československej republiky

Pred 106 rokmi sa podarilo naplniť zdanlivo nemožné očakávanie. Podarilo sa zjednotiť národy, ktoré nikdy nemali byť zjednotené. Podarilo sa dokázať, že sila spočíva v spolupráci medzi ľuďmi. Podarilo sa dokončiť proces dlhodobého národného hnutia za samostatnosť Českého a Slovenského národa.

Dnešným dňom si pripomíname vzniknutie samostatnej Československej republiky.

Proces utvárania samostatného národa Čechov a Slovákov sa začal už v 19. storočí. Tri generácie slovenského národného hnutia ( Bernolákovci, Kollárovci a Štúrovci ) v ľuďoch vzbudili národné povedomie a dali im nádej, že príde čas, kedy sa stanú nezávislí a samostatní.

Počas prvej svetovej vojny zaujali slovenskí politickí predstavitelia postoj politickej pasivity. Uvedomovali si, že pokiaľ by Rakúsko-Uhorsko a Nemecko vojnu prehrali, Slováci a Česi by mohli využiť oslabenie týchto mocností na vytvorenie samostatného štátu. Od roku 1914 sa konali tajné politické stretnutia, počas ktorých sa viedli diskusie o možnostiach, ako vytrhnúť Český a Slovenský národ spod nadvlády týchto mocností. Vypracovali sa dve dôležité dohody, v ktorých sa Česi a  Slováci zaviazali, že budú bojovať za vytvorenie samostatného štátu. Prvá bola Clevelandská dohoda (1915) , v ktorej sa Česi a Slováci zaviazali k vzájomnej spolupráci pri vytváraní spoločného štátu. Druhá bola Pittsburská dohoda (1918), ktorá znamenala potvrdenie predošlej Clevelandskej dohody. Po kapitulácii Rakúsko-Uhorska v prvej svetovej vojne mohli českí a slovenskí politici oficiálne vyhlásiť vytvorenie Československej republiky.

Československá republika bola vyhlásená na dvoch miestach nezávisle od seba:

28.10 1918 — Praha ( tento dátum je oficiálne prijatý ako dátum vzniku ČSR)

30.10 1918– Martin (Martinská deklarácia)

( Správa o vyhlásení ČSR v Prahe sa na Slovensko nedostala včas, preto bola republika vyhlásená na dvoch rôznych miestach.)

Po vytvorení ČSR sa na malú chvíľu uplatnilo demokratické zriadenie štátu, no ďalší demokratický vývoj narušili diktátorské režimy, ktoré sa objavili v nasledujúcom období…

Obdobie utvárania samostatného štátu nám zanechalo odkaz. Odkaz, na ktorý nesmieme zabudnúť. Tam, kde sa spojí veľký počet ľudí sa dajú dokázať veľké veci. Ďakujme Bohu, že stojí pri našej vlasti a našim predkom, ktorí nám vybojovali slobodu. Túto slobodu si však prestávame vážiť a berieme ju ako samozrejmosť. Táto sloboda bola vybojovaná za cenu obrovskej námahy a utrpenia, ktoré naši predkovia museli znášať. Dostali sme slobodu, tak si ju vážme a nehazardujme s ňou. Sloboda je vec, ktorá sa dá ťažko získať, ale veľmi ľahko stratiť. Je potrebné si uvedomiť, že v týchto neľahkých časoch nie sme ďaleko od toho, aby sme túto cennú vec stratili. Pokiaľ nebudeme opatrní, tak každá námaha spätá s bojom za slobodu bude zbytočná. Veľmi malý počet dnešných politikov sa snaží o udržanie slobody a demokracie. Je potrebné  vynaložiť väčšie úsilie, aby sme nestratili to, čo nám naši predkovia vybojovali.

Zapojenie KĽDR do vojny na Ukrajine

31.10.2024

´´Rusko nasadilo do vojny na Ukrajine 1500 severokórejských vojakov, uviedol holandský minister´´ (Sme.sk) Zapojenie severokórejských jednotiek do Rusko-Ukrajinskej vojny je oficiálne. Aktivita severokórejskej armády na frontovej línii boja potvrdená ukrajinskou rozviedkou a holandskými spravodajskými službami. Do bojov v Kurskej oblasti bolo nasadených približne 1500 [...]

Harris, Emhoff

Bude v Bielom dome prvá dáma alebo prvý džentlmen?

01.11.2024 06:00

Prezidentské voľby v USA rozhodnú aj o tom, či sa do Bieleho domu vráti Melania Trumpová, alebo bude hlavu štátu po prvý raz v histórii sprevádzať muž - manžel Kamaly Harrisovej Doug Emhoff.

trump, harris

Trump žaluje televíznu stanicu CBS News kvôli rozhovoru s Harrisovou. Požaduje masívne odškodné

31.10.2024 22:18, aktualizované: 22:49

Exprezident tvrdí, že stanica rozhovor zostrihala "klamlivým" spôsobom.

Irak / protest /

Iracký parlament si po roku zvolil nového predsedu. Mašhadání je známy svojím blízkym vzťahom k Iránu

31.10.2024 21:50

Novým predsedom irackého parlamentu sa stal prominentný sunnitský poslanec Mahmúd Mašhadání.

opičie kiahne, mpox, kongo

Situácia nie je pod kontrolou: Počet prípadov vírusu mpox v Afrike vzrástol o viac než 500 percent

31.10.2024 21:11

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v auguste šírenie mpoxu v afrických štátoch za stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu.

ice017

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 2313x
Priemerná čítanosť článkov: 1157x

Autor blogu

Kategórie

Archív