Dnešným dňom si pripomíname 106. výročie konca prvej svetovej vojny. Tento krvavý konflikt si vyžiadal milióny ľudských životov a spôsobil veľké materiálne škody v mnohých oblastiach. Bola to vojna, ktorá svetu ukázala, že mier nie je istota a je potrebné ho chrániť. Vojna, ktorá mala ukončiť všetky vojny, začala novú éru zbrojenia a do sveta priniesla rozdelenie, strach a neistotu.
Zámienka vypuknutia prvej svetovej vojny bol atentát na následníka Rakúsko-Uhorského trónu Františka Ferdinanda d´Este v Sarajeve, hlavnom meste Bosny a Hercegoviny. Po tomto atentáte poslalo Rakúsko-Uhorsko ultimátum Srbsku, no kvôli neprijateľným podmienkam ho Srbsko odmietlo.
Rakúsko-Uhorsko a Nemecko vyhlásili 28.7. 1914 vojnu Srbsku a začala sa prvá svetová vojna. Na stranu Srbska sa postavili štáty Dohody (Anglicko, Francúzsko a Rusko), pretože sa báli predovšetkým nemeckej rozpínavosti. Vo vojne sa bojovalo na dvoch najdôležitejších frontoch – Západnom a Východnom fronte.
Západný front:
Na západnom fronte bojovalo spočiatku Anglicko a Francúzsko proti Nemecku a Rakúsko-Uhorsku. Odohralo sa tu mnoho krvavých bitiek, no najvýznamnejšie bitky, ktoré najviac zasiahli do priebehu vojny boli bitka pri rieke Marne a Somme, taktiež pri mestách Verdun a Ypres. Na stranu Anglicka a Francúzska sa v apríli 1917 pridali aj Spojené štáty, ktoré posilnili vojská Dohody. Na západnom fronte sa viedla zdĺhavá, pozičná a zákopová vojna.
Východný front:
Na tomto fronte bojovalo Rusko proti Nemecku a Rakúsko-Uhorsku. Rusko najprv vyhrávalo vďaka svojej rýchlej ofenzíve v Karpatoch, ale kvôli nestabilnej situácii v krajine muselo z vojny odstúpiť. V marci 1918 podpísalo s Nemeckom a Rakúsko-Uhorskom Brestlitovský mier. Po odstúpení z vojny sa v Rusku k moci dostali boľševici a nastolili diktátorský režim. Rusko bolo po vojne v nepriaznivej hospodárskej a finančnej situácii, ktorá túto krajinu veľmi oslabila.
Rakúsko-Uhorsko kapitulovalo 28.10 1918 ( tento dátum je dátumom vzniku ČSR), no definitívne ukončenie vojny znamenala až kapitulácia Nemecka 11.11 1918. Nemecko kapitulovalo po podpísaní prímeria v Compiégne, ktoré nadobudlo platnosť o 11:00 hod. francúzskeho času. Formálnym ukončením vojny boli až Parížske zmluvy, ktoré boli podpísané z jednotlivými porazenými krajinami v priebehu roka 1919. Výsledkom Parížskej mierovej konferencie bol versaillský mierový systém ( nové usporiadanie povojnovej Európy). Po ukončení vojny boli mnohé štáty nespokojné s týmto novým usporiadaním. Napätie sa stupňovalo, až pokiaľ nezačali nové a niekoľkonásobne ničivejšie vojny ako bola prvá svetová vojna.
Aj táto vojna je dôkazom toho, že vojenské riešenie sporov iba málokedy viedlo k trvalému ukončeniu vojny. Po tejto vojne za začali ďalšie a niekoľkonásobne ničivejšie vojny. Mali by sme si uvedomiť, že trvalý mier nie je možné vybojovať zbraňami a vojenskými prostriedkami. Násilnou cestou riešenia sporov dosiahneme maximálne to, že sa na krátku dobu obnoví mier, no po čase sa znova nájde niekto, kto nebude spokojný a nenávisť ho dovedie k pomste. Trvalý mier nie je možné vybojovať vojenskou cestou. Je potrebné sa obrátiť späť do histórie, aby sme si uvedomili, aký dôsledok môže mať neustále stupňovanie napätia v dnešnej dobe. Nesmieme dovoliť, aby sa opakovali chyby z minulosti, pretože ďalšia svetová vojna by mohla byť zároveň aj tou poslednou, a mohla by znamenať koniec všetkého. Je potrebné, aby sme sa poučili z chýb v minulosti a moderný svet budovali cestou dohody a mieru.
Veľmi cynické vyjadrenie! Niekto bojoval za... ...
zrejme keď sa tam nebojovalo za vlasť, ale za... ...
Na rozdiel od druhej svetovej vojny, keď si... ...
Celá debata | RSS tejto debaty